W naszym gabinecie wykonujemy USG stawów biodrowych u niemowląt.

Pierwsze badania stawów biodrowych dziecka powinno odbyć się zaraz po jego narodzinach, a kolejne regularnie w następnych tygodniach i miesiącach życia maluszka. Jest to istotne, ponieważ nawet jeśli pierwsze badanie nie wykaże żadnych nieprawidłowości, nieodpowiednia pielęgnacja np. w trakcie przewijania dziecka może do nich doprowadzić.
Dlatego do poradni ortopedycznej lub preluksacyjnej powinniśmy się udać z naszym dzieckiem zanim skończy ono 3 miesiące. Wówczas lekarz przeprowadzi stosowne badania, z USG stawów biodrowych włącznie. Jest to istotne, ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowości umożliwi szybką interwencję. W przeciwnym razie drobne błędy popełniane przez rodziców w trakcie pielęgnacji dziecka doprowadzą do pogłębienia się wady, czego konsekwencją mogą być np. problemy z chodzeniem.

Czy to boli?
Badanie bioder maluszka trwa tak krótko, jak to możliwe i jest badaniem bezbolesnym. Jeśli dziecko płacze, to tylko w wyniku niezadowolenia i braku komfortu. Także badanie USG jest dla naszej pociechy całkowicie bezpieczne. Brak kontroli i zbyt późne wykrycie wad w budowie stawów biodrowych mają o wiele poważniejsze i bardziej bolesne konsekwencje niż niewielki dyskomfort w trakcie badania.

Gdzie wykonać badania
Badanie możemy wykonać w naszej ortopedycznej i preluksacyjnej.

Leczenie nieprawidłowości
Nieprawidłowość może dotyczyć budowy jednego bądź obu stawów biodrowych i wymaga odpowiedniego działania. Najczęściej zalecane przez lekarza jest szerokie pieluszkowanie, niekiedy z zastosowaniem dodatkowych szelek, poduszek lub szyn. Jego celem jest przytrzymanie bioder w odpowiedniej pozycji, jednak może to być niestety dość uciążliwe dla dziecka i nieco utrudniać zabiegi pielęgnacyjne.