Bartosz Biskup
lek. dentysta
IMPLANTOLOG z 10 letnim doświadczeniem w implantologii
PIOTR SZCZĘSNY
lek.dent. chirurg stomatologiczny
STOMATOLOG z wieloletnim doświadczeniem w implanto-protetyce
IMPLANTY
Implantologia to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin stomatologii. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zrewolucjonizowała rynek usług stomatologicznych i pomogła setkom tysięcy osób, które w estetyczny, trwały i skuteczny sposób uzupełniły braki pojedynczych zębów lub wyleczyły bezzębie.
Leczenie implantologiczne może być stosowane do uzupełniania
- pojedynczych braków,
- braków wielozębowych,
- bezzębia, czyli całkowitego braku zębów.
Same implanty często mylone są ze sztucznymi zębami. W rzeczywistości implant to kilkunastomilimetrowy wkręt wykonany z tytanu, który wszczepia się w kość szczęki. Można powiedzieć, że jest to zastępstwo dla utraconego korzenia zęba. Dopiero na implancie mocuje się łącznik a na nim koronę, czyli część widoczną zęba.
Przewaga implantów nad innymi rozwiązaniami wynika z faktu, że implanty najlepiej naśladują naturę w pełni zastępując funkcje naturalnych zębów, a zaawansowane technologie protetyczne pozwalają stworzyć korony, które wyglądem nie różnią się od naturalnych zębów pacjenta.
Implanty wykonuje się z tytanu, który jest metalem doskonale przyswajanym przez organizm. Minimalizuje to ryzyko odrzucenia wszczepionych implantów lub wystąpienia późniejszych alergii. Dodatkowo pokrywa się je specjalną powłoką sprzyjającą narastaniu osteocytów (komórek kostnych), dzięki którym implant zespaja się z kością szczęki, gwarantując trwałą i stabilną podbudowę do nałożenia korony. Wszczepienie implantu w kość szczęki nie tylko zapewnia stabilność nałożonych na nią koron, ale również zapobiega zanikaniu kości szczęki, do jakiego dochodzi po utracie zębów. Stymulacja wzrostu kości szczęki po wszczepieniu implantu pozwala uniknąć dalszych komplikacji, takich jak przemieszczanie się zębów, czy zapadanie owalu twarzy w miejscach ubytków.
Zabieg wszczepiania implantów nie wymaga hospitalizacji, zostaje przeprowadzony pod znieczuleniem miejscowym w trakcie jednej wizyty, a jego inwazyjność nie różni się zasadniczo od np. zabiegu wyrwania jednokorzeniowego zęba.